Prices in China for food in the supermarket and in Cafe

We are already thinking about the next trip to China, but the course currency is not happy. When we returned at the end of the spring, the rate declined, and now growing again. Thus, food in China (and not only it) it becomes cheaper for us, it becomes more expensive :) And how to calculate the budget trips in such an unstable time? Moreover, recently there was a fall on the Chinese exchange, but on the currency rate it has not yet displayed.

Okay, if someone gathers in China for Hainan, then here are the prices for you RMB for reference. Currently, 1 yuan = 9.5 rubles, that is everything can be multiplied quietly by 10. Not so long ago multiplied by 5-6. And the dollar exchange rate does not change – 6.2 yuan for 1 dollar.

Food Prices in China on Hainan Island

For the whole of China, I can’t say anything, since we were only on Hainan Island, and not in the popular resort of Sanya, but in a small Lingshue town 80 km from the resort. We found there 3 supermarkets, their prices were not very different, something was cheaper, something was more expensive, but in Overall purchase check was no different. These supermarkets had Some common features include:

  • Lack of European food: no bread normal, cheese only processed milk, long-lasting milk only, chocolate only snickers and Dove, butter appeared once a month, no familiar canned / buckwheat / cocoa / sour cream / cottage cheese, tasteless pastries and sweets. The list is incomplete, this is what I immediately remembered.
  • In the evening you can not buy fish / meat and some vegetables / fruit, all understands the day.
  • Prices, as in the market, so the market does not make much sense walk
  • The price for weight products is indicated for 0.5 kg, and not for 1 kg! Very unusual at first.
  • Names and especially the composition on the packaging almost never not duplicated in English. Have to guess or learn in advance what is what.

Surely, in Sanya, the range will be wider, but the prices, I think, the same. Most of all I liked cherry tomatoes, such I’ve never eaten delicious ones in my life, and most importantly, cheap ones. They I now dream at night. But along the way the product is seasonal, they not long been available. I keep silent about mango, it is delicious everywhere :) Thai yellow is not met, but there were other equally tasty varieties.

Pear formed under the BuddhaPear formed under the Buddha

Pear shaped under the Buddha

Durians are very expensiveDurians are very expensive

Durians are very expensive

Left bananas, right mangoLeft bananas, right mango

Left bananas, right mango

From left to right - melons, papayas, watermelonsFrom left to right - melons, papayas, watermelons

From left to right – melons, papayas, watermelons

Mango AssortmentMango Assortment

Mango assortment

Dragon FruitDragon Fruit

Dragon fruit

Apples cost, depending on size, large already 7-10 yuanApples cost, depending on size, large already 7-10 yuan

Apples are depending on the size, large already 7-10 yuan

Super Cherry TomatoesSuper Cherry Tomatoes

Super Cherry Tomatoes

All different vegetablesAll different vegetables

Different vegetables

PotatoPotato

Onions and yamsOnions and yams

Onions and yams

I do not know the price of cookies, but the taste is so-soI do not know the price of cookies, but the taste is so-so

I do not know the price of cookies, but the taste is so-so

Bread by weight, for a whole loaf of 14.4 yuanBread by weight, for a whole loaf of 14.4 yuan

Bread by weight, for a whole loaf of 14.4 yuan

The price of various types of sugarThe price of various types of sugar

The price of various types of sugar

Milk only long storageMilk only long storage

Long storage milk only

Yogurt 450 grams (top shelf)Yogurt 450 grams (top shelf)

Yogurt 450 grams (top shelf)

Melted cheese (140gr) and butterMelted cheese (140gr) and butter

Melted cheese (140gr) and butter

Juice is only one optionJuice is only one option

Juice is only one option

Vinegar in packs, you will not guessVinegar in packs, you will not guess

Vinegar in packs, can not guess

1 kg of oatmeal flakes1 kg of oatmeal flakes

1 kg of oatmeal flakes

Packing 5 kg of ricePacking 5 kg of rice

Packs of 5 kg of rice

Wheat flour, 1 kgWheat flour, 1 kg

Wheat flour, 1 kg

Incomprehensible cannedIncomprehensible canned

Strange canned food

Sweets - some kind of chemical stuffSweets - some kind of chemical stuff

Sweets – some kind of chemical stuff

Chocolate Cnikers and DoveChocolate Cnikers and Dove

Chocolate Cnikers and Dove

Oreo CookiesOreo Cookies

Oreo Cookies

Water 4.5 liters costs the same as a few 1.5Water 4.5 liters costs the same as a few 1.5

Water 4.5 liters worth as much as a few 1.5

We took 1.5 liters, as a five-liter is almost more expensiveWe took 1.5 liters, as a five-liter is almost more expensive

We took 1.5 liters, as the five-liter almost expensive

Beer with a familiar nameBeer with a familiar name

Beer with a familiar name, if I’m not mistaken for 20 yuan. Ordinary 5-10 yuan.

Puzzle mats are very inexpensivePuzzle mats are very inexpensive

Puzzle mats are very inexpensive

Prices in the cafe

We ate in cafes not often, because right next to us they are not It was. Cafes, as elsewhere, can be divided into cheaper and more expensive. Those that are cheaper, with a simple interior and quite small. They are often kept by Muslims (or are we stumbling?), and all presented dishes are quite edible (and even tasty). To me Loved the half-fried fried potatoes, especially she went well with rice. I would never have thought of such a thing. combination. Mostly we ate something like noodles with vegetables, rice with vegetables, potatoes, and combinations thereof. Somewhere they took dumplings, for some reason they are not so often met. As I understand it from the words translators, we ate mostly northern food.

Prices for simple dishes in the region of 15-30 yuan. A shrimp roasted in a street cafe cost 25-30 yuan. Difficult dishes, dishes in civilian cafes, as well as European food cost more. For example, small pizza 50 yuan.

Prices in China in a cafePrices in China in a cafe

Prices in China in a cafe

In the lower right corner very tasty cakes, such as pastiesIn the lower right corner very tasty cakes, such as pasties

In the lower right corner are very tasty cakes, such as pasties

Cafe type pizzerias and pizza for 50 yuanCafe type pizzerias and pizza for 50 yuan

Cafe type pizzerias and pizza for 50 yuan

P.S. Connoisseurs of China, as in the rest of the country with assortment? Is there food we are used to in supermarkets?

Life hacking 1 – how to buy a good insurance

Choosing insurance is now unrealistically difficult, therefore, to help everyone travelers, I make a rating. To do this, constantly monitor forums, I study insurance contracts and use insurance by myself.

Insurance Rating

Life hacking 2 – how to find a hotel 20% cheaper

First, choose a hotel on Booking. They have a good base offers, but the prices are NOT the best! The same hotel is often possible find 20% cheaper in other systems through the RoomGuru service.

Discount hotels

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: